Choroby winogron
Choroby winorośli występować mogą zarówno na pędach, jak i liściach oraz owocach. Chcąc ich uniknąć, zadbać należy o regularne prowadzenie działań profilaktycznych, a w przypadku porażenia, zwalczać patogeny tuż po występowaniu pierwszych objawów. Do najpopularniejszych chorób winorośli zaliczają się: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, szara pleśń oraz biała zgnilizna.
Jak już zostało wspomniane, choroby winorośli można ograniczyć poprzez prawidłową uprawę oraz systematyczne działania profilaktyczne. Zadbać należy o to, aby pnącza nie rosły zbyt gęsto. Nawozić powinno się je w sposób zrównoważony. Opadłe liście należy grabić i niszczyć.
Mączniak prawdziwy to najczęściej występująca, groźna choroba grzybowa porażająca winorośl. Jej głównym objawem jest mączysty nalot. Na skutek choroby, pędy oraz kwiaty ciemnieją, a z czasem zamierają. Dodatkowo, blaszki liściowe zwijają się na brzegach, a na ich zewnętrznej stronie pojawiają się jasne plamy, które z czasem pokrywają się szarym lub białawym nalotem. Na młodych owocach zaczynają być widoczne ciemne plamy oraz przebarwienia pod postacią pajęczynek. Miąższ rozrasta się, a skórka zasycha, na skutek czego dochodzi do pękania i gnicia owoców. Jak zwalczyć tę chorobę? Porażone pędy należy regularnie usuwać, a bezpośrednio na mączniaka aplikować preparaty chemiczne zawierające w swoim składzie siarkę.
Drugą popularną chorobą winorośli jest mączniak rzekomy. To choroba grzybowa, która występuje głównie na liściach. Na górnej stronie blaszki liściowej zaczynają się wówczas pojawiać przebarwienia pod postacią okrągłych, żółto — brązowych plam, a na dolnej — szarawy nalot. Porażone tkanki z czasem zaczynają zasychać i brązowieć, a owoce — opadać. Chcąc zabezpieczyć winorośl przed mączniakiem rzekomym, niezbędne jest przeprowadzanie profilaktycznych zabiegów chemicznych. Pierwszy z nich należy wykonać bezpośrednio przed kwitnieniem, drugi — po jego zakończeniu.
Kolejną z chorób, która często dotyka winorośla jest szara pleśń. Sprawia ona, że owoce porażonej rośliny przebarwiają się na brązowo i gniją. Na skórce zaczyna się pojawiać pylący, szarawy nalot. W przypadku intensywnego porażenia, liście pokrywają się plamami z brązową obwódką. Z czasem tkanka zaczyna zamierać i pokrywać się pylącym nalotem. Walka z tą chorobą jest bardzo trudna. Kluczową rolę odgrywa tu profilaktyka, pod postacią odpowiedniej rozstawy oraz formowania pnączy.
Winorośla równie często są atakowane przez chorobę, jaką jest biała zgnilizna. Najmocniej rozwija się ona na uszkodzonych owocach. Pierwszym objawem choroby jest przebarwienie owoców na kolor jasnobrązowy. Następnie zaczynają się one marszczyć i zasychać. Na latoroślach pojawiają się plamy w kolorze brązowym. Z czasem pokrywają one całą powierzchnię, a porażone organy zaczynają zasychać. Działania profilaktyczne opierają się tu o ochronę rośliny przed mechanicznymi uszkodzeniami owoców oraz ich usuwanie. W walce z pierwszymi objawami choroby dobrze sprawdzają się fungicydy.