Jakie wino do potraw
Wino to znakomity dodatek do rozmaitych potraw. By móc w pełni odkryć jego walory smakowe, należy wiedzieć, w jaki sposób łączyć je z potrawami. Oto garść najważniejszych wskazówek związanych z tym zagadnieniem,
Wina białe, a w szczególności te nieco wytrawniejsze i kwaśniejsze, doskonale sprawdzają się w charakterze aperitifów serwowanych przed posiłkiem. Białe i różowe zaleca się serwować w towarzystwie delikatnych serów, mięs, wędlin oraz ryb. Trunki tego typu podaje się lekko schłodzone, w temperaturze około 8 — 12 stopni Celsjusza. Jeżeli jest ona nieco wyższa, alkohol może stracić swój orzeźwiający charakter i naturalną świeżość. Wina białe i półwytrawne najlepiej komponują się z rybami, kurczakiem, indykiem, cielęciną, pasztetami, grzybami oraz makaronami. Wina różowe półsłodkie najczęściej podaje się natomiast z wszelkiego rodzaju deserami.
Lekkie wina czerwone, młode, o owocowym smaku i zapachu, takie jak na przykład beaujolais, bardzo często pełnią funkcję aperitifu. Aby zachowały one swoje cenne właściwości, najlepiej zaserwować je w temperaturze około 12 — 14 stopni Celsjusza. Tradycyjne wino czerwone skutecznie podkreśli smak czerwonego mięsa, wędlin, ryb smażonych lub serwowanych w sosie, delikatnych serów, bigosu, fasolki po bretońsku lub pizzy. Jeżeli chodzi o dojrzałe wina czerwone, najlepiej smakują one w temperaturze 15 — 18 stopni Celsjusza. Dobrze pasują one do czerwonych mięs oraz fermentowanych serów o ostrym smaku.
Wina słodkie znakomicie komponują się z deserami, ale nie tylko. Pełnić mogą one bowiem również funkcję aperitifu. Białe wina półsłodkie oraz słodkie zaserwować można razem z gęsią wątróbką lub rybami. Trunki tego typu najlepiej smakują wówczas, gdy zostały schłodzone do temperatury 6 — 8 stopni Celsjusza.
Wiemy już, jak dopasowywać wina do potraw. A o jakich zasadach należy pamiętać podczas ich podawania? Gdy podczas jednego wieczoru planujemy zaserwować kilka różnych rodzajów tego alkoholu, najlepiej rozpocząć od wytrawnych win białych, a skończyć na ciężkich czerwonych lub deserowych. Warto również pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą nie należy podawać win czerwonych przed białymi. Może to bowiem wprowadzić gwałtowną zmianę w smaku. Oprócz tego, gospodarz powinien zadbać o to, by wina wytrawne pojawiły się na stole przed słodkimi oraz likierowymi. Kolejna bardzo ważna zasada, o której warto pamiętać to taka, że wina młodsze serwuje się w niższej temperaturze, dojrzałe — w wyższej.
Równie istotne, co odpowiednie dopasowanie wina do danej potrawy jest sposób jego podania. Trunki czerwone serwuje się w dużych kieliszkach z pękatą, zwężającą się ku górze czaszą w kształcie tulipana. Do białego wina najlepiej nadają się smukłe naczynia z długą nóżką i czaszą z lekko rozchylającymi się krawędziami. A jak serwować wino różowe? Alkohol tego typu podaje się w kieliszku o wąskiej, krótkiej czaszy i zaokrąglonej formie.