Historia pizzy

Pizza to potrawa kuchni włoskiej, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Jaka jest jej historia? Z jakimi rodzajami pizzy możemy mieć do czynienia?

Pizza jest daniem z niezwykle bogatą historią. Okrągłe, płaskie, wypiekane placki znane były już w starożytnym Egipcie, gdzie pełniły funkcję płatniczą. W Rzymie popularne były natomiast focaccie, czyli pieczywo będące odmianą pizzy, które serwuje się na ciepło, z dodatkiem soli, rozmarynu, szałwii oraz oliwy.

Słowo piza (pisownia oryginalna) po raz pierwszy pojawiło się w jednym z dokumentów z 997 roku. W XVII wieku pojawiło się określenie pizza alla mastunicola odnoszące się do wypieku z serem i bazylią oraz pizza ai cecinelli, czyli placek z dodatkiem ryby.

Ważnym wydarzeniem w historii pizzy było przywiezienie do Włoch pomidorów ze Stanów Zjednoczonych. Wtedy to zaczęto je wykorzystywać do przyprawiania omawianych placków. Pierwsze lokale gastronomiczne zwane pizzeriami pojawiły się w XVIII wieku w Neapolu. W krótkim czasie zaczęły się one cieszyć tak dużą popularnością, że zainteresował się nimi Ferdynand II Burbon. W 1889 roku, kucharz, Raffaelo Esposito, zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej 3 różne rodzaj pizzy. Była to marinara z dodatkiem pomidorów, alla mastunicola z serem i bazylią oraz margerita z mozzarellą. Ostatnia z nich najbardziej przypadła do gustu królowej. Zgodnie z legendą, to właśnie od jej imienia wzięła się jej nazwa.

Pod koniec XIX wieku, pizzę zaczęto wypiekać również w Stanach Zjednoczonych. Na północy Włoch, danie to stało się popularne po zakończeniu II wojny światowej, za sprawą robotników pochodzących z południa półwyspu, którzy wyemigrowali za pracą.

Ojczyzną pizzy jest Neapol. W 1984 roku, powstało tam The Associazione Verace Pizza Napoletana, czyli stowarzyszenie przyznające certyfikaty autentyczności pizzy neapolitańskiej. W 2010 roku, Wspólnota Europejska nadała temu daniu znak Specialità Tradizionale Garantita, czyli Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności.

Do czynienia możemy mieć z kilkoma rodzajami pizzy. Jedną z nich jest neapolitańska, która powstaje z mąki włoskiej 00, drożdży, wody oraz soli. Wypiek ten jest pozbawiony tłuszczu. Po wyrobieniu ciasta, odstawia się je na 8 — 24 godziny do wyrośnięcia. Następnie formuje się je na kształt pizzy i wypieka w piecu opalanym drewnem w temperaturze 450 stopni Celsjusza, przez nie dłużej niż 90 sekund.

Drugim rodzajem pizzy jest romana. Wypieka się ją z wykorzystaniem mąki o sile od W180 do W290 oraz niewielkiej ilości tłuszczu i wody. Pizzę rzymską wkłada się do pieca rozgrzanego do temperatury 350 stopni Celsjusza na 3 minuty. Najczęściej serwuje się ją z dodatkiem mozzarelli w wiórkach i pomidorów pelati.

Ostatni tym pizzy to siciliana. To wypiek soczysty i wyrośnięty. Jak powstaje? Ciasto na pizzę sycylijską odstawia się na co najmniej 2 godziny, a następnie piecze przez 3 — 4 minuty w temperaturze 300 stopni Celsjusza.