Prosecco – historia i rodzaje Prosecco, wina musującego z Włoch

Prosecco to wywodzące się z Włoch białe lub różowe wino musujące, przeważnie wytrawne lub półwytrawne. Wytwarzane jest ono na terenie Wenecji Euganejskiej oraz Julijskiej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego trunku?

Historia Prosecco sięga czasów pierwszych osadników rzymskich. Jednym z pierwszych na świecie dokumentów potwierdzających produkcję alkoholu na tym obszarze jest „Statut Conegliano” pochodzący z 1282 roku. Autorem pierwszej wzmianki na temat uprawy Prosecco na wzgórzach Conegliano Valdobbiadene jest Conegliano Francesco Marii Malvolti.

Od 2009 roku Processo jest chronioną nazwą pochodzenia geograficznego zarezerwowaną wyłącznie dla win musujących produkowanych w regionach Wenecji Euganejskiej oraz Julijskiej.

Regionami produkcji Prosecco są:

  • Prosecco DOC — najbardziej popularny trunek, który może być wytwarzany na całym terenie północno — wschodnich Włoch.
  • Prosecco Trieste DOC I Prosecco Treviso DOC — wina produkowane nieco dalej od podstawowego Prosecco i na mniejszym obszarze.
  • Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG — o wiele mniejszy od wymienionych powyżej, bardziej pagórkowaty obszar produkcji Prosecco, na terenie którego obowiązują wysoce rygorystyczne standardy jakości.
  • Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG — obszar o powierzchni 107 hektarów zlokalizowany na pagórkowatych obrzeżach miasta Valdobbiadene. W Cartizze każdego roku produkuje się około 1 000 000 butelek Prosecco.

Prosecco jest wytwarzane z wykorzystaniem metody Charmata. Tym, co ją wyróżnia jest to, że druga fermentacja zachodzi tu w zbiornikach ciśnieniowych. Gotowe wino musujące jest następnie butelkowane.

W zależności od zawartości dwutlenku węgla, wyróżnić można następujące rodzaje Prosecco:

  • Spumante — musujące, z ciśnieniem na poziomie 3 bar
  • Frizzante — perliste, przy produkcji którego do czynienia mamy z ciśnieniem wynoszącym między 1 a 2,5 bar
  • Tranquillo — spokojne, wytwarzane bez udziału dwutlenku węgla

Prosecco rozróżnia się także z uwzględnieniem zawartości poziomu cukru resztkowego. Stosuje się tu następujące określenia:

  • Brut — poniżej 12 g cukru na litr
  • Extra dry — między 12 a 17 g cukru na litr
  • Dry — pomiędzy 17 a 32 g cukru na litr
  • Demi — sec — od 32 do 50 g cukru na litr

Minimalny poziom alkoholu gatunkowego Prosecco to 10,5 dla stołowego i frizzante oraz 11% dla musującego.

Prosecco jest bazą wielu popularnych koktajli. Z jego pomocą można przygotować między innymi Aperol Spritz. To najpopularniejszy włoski drink o pomarańczowej barwie, który jest podawany jako aperitivo, czyli napój rozpoczynający posiłek. Do jego zrobienia, poza Prosecco potrzebny jest również Aperol, czyli wywodzący się z Włoch alkohol ziołowy o słodko — gorzkim smaku oraz woda gazowana. Koktajl podaje się z dodatkiem plasterka pomarańczy. Prosecco może również posłużyć do przyrządzenia Martini Royal, czyli drinka składającego się z omawianego wina musującego, Martini Royale Biano i soku z limonki.