Szafka na wino w kuchni

Szafka na wino to element wyposażenia wnętrz, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników tego trunku. Trudno się temu dziwić — gwarantuje ona optymalne warunki do przechowywania wina. Czym kierować się przy wyborze szafki do przechowywania wina? Podpowiadamy!

Dzięki szafce na wino, alkohol z czasem nie ulegnie zepsuciu i nie straci swoich cennych właściwości. Panujące w jej wnętrzu warunki pozwalają na odpowiednie zaciemnienie, regulację wilgotności oraz dopływ świeżego powietrza. Dodatkowo, taka szafa pozwala na wygodne, estetyczne przechowywanie butelek z ulubionymi trunkami. Są one zawsze pod ręką, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na ich szukanie.

Na sklepowych półkach spotkać można się z dwoma rodzajami produktów tego typu. Jednym z nich jest witryna na wino. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury alkoholu. Tym, co ją wyróżnia jest to, że pozwala ona na przechowywanie wina przez krótki czas. Nadaje się zarówno do kuchni, jak i pokoju dziennego. Drugim z dostępnych rozwiązań jest szafa chłodnicza, inaczej szafa do leżakowania. W przeciwieństwie do witryny, pozwala ona przechowywać alkohol przez długi czas, sięgający nawet 3 lat. Odpowiednia temperatura wina jest tu utrzymywana dzięki cyrkulacji powietrza oraz termostatu.

Kluczowym elementem każdej szafki na wino jest strefa temperatury, która odpowiada za jej odpowiednią regulację. Do czynienia możemy mieć z produktami posiadającymi jedną lub kilka poziomów przechowywania. Zaletą tych drugich jest możliwość przechowywania kilka rodzajów wina. W górnej części szafek tego typu panuje temperatura około 5 — 12 stopni Celsjusza dedykowana winom białym oraz szampanom. Dolna dedykowana jest natomiast winom czerwonym. Panująca tam temperatura to około 12 — 18 stopni Celsjusza.

Wybierając szafkę na wino, pod uwagę warto wziąć kilka elementów. Jednym z nich jest panel sterowania. Może on posiadać podświetlenie LED lub LCD. Taki panel prezentuje się bardzo czytelnie i jest łatwy w obsłudze. Godne polecenia są także szafki z oświetleniem wewnętrznym. Pozwala ono na szybkie odnalezienie niezbędnego produktu. Dzięki temu drzwiczki pozostają krócej otwarte, co pozwala uniknąć wahań temperatury. Przy zakupie szafki na wino, szczególną uwagę zwrócić powinno się także na poziom głośności mierzony w decybelach. Odgrywać będzie on szczególnie istotną rolę wówczas, gdy szafka ma się znajdować w pomieszczeniu, takim jak kuchnia czy salon.

Innym rozwiązaniem, można powiedzieć idealnym ale dla osób, które dysponują większym portfelem, jest szafka na wino wykonana specjalnie pod nasze meble kuchenne na wymiar. Tego typu szafka będzie na pewno idealnie pasować do całego wystroju naszej kuchni i jej wykonanie może zostać przemyślane już na etapie samego projektu kuchni.

Jak dopasować odpowiednią pojemność szafki na wino? Osoby, które piją tego typu alkohol sporadycznie, postawić powinny na model mieszczący do 50 butelek. Te, które sięgają po niego regularnie, zaopatrzyć mogą się w szafkę o pojemności od 50 do 100 butelek. Posiadaczom pokaźnej kolekcji dedykowane są natomiast szafki mogące pomieścić powyżej 100 butelek.

Szafki na wino mogą być wyposażone w dodatkowe elementy zwiększające ich funkcjonalność, takie jak ruchome półki czy filtry węglowe.